KİTAP" SAVAŞ SANATI ÜZERİNE HAYALLERİM"- Aziz GÜLER

Savaş Sanatı Üzerine Hayallerim

Mareşal Saksonyalı Maurice De Saxe sağlığında yazdığı kitap ölümünden sonra 1757 yılında basılmıştır.

Küçük ebatlı bir kitap olmasına karşın bugün bile üzerinde tartışılan “Profesyonel Askerlik / Zorunlu Askerlik” sistemlerinden tutun, askerlerin kıyafeti, kumanyasının özellikleri, subayların maaşından askeri birliklerin teşkilat yapısına kadar bir çok sorun alanına dair fikirlerini bulacaksınız.

Basit dili ve doğrudan sahada yapılmış tespitleri, bugün kanıksandığı için dikkat çekmeyen ancak yazıldığı dönemde ilk olan bir çok uygulamayı bulabileceksiniz.

"Bütün erkeklerin, şartları ne olursa olsun, prenslerine ve ülkelerine beş yıl süreyle hizmet etmelerini gerektiren kanunlar koymak daha iyi değimlidir? Bu kanuna, doğal olduğu ve bütün vatandaşlar ulusun savunulmasından sorumlu olması gerektiği için karşı çıkılmayacaktır. Zamanla sonuç olarak askerlik hizmetini tamamlamış olmak bir onur olarak kabul edilecektir. Yalnız bu sonucun alınabilmesi için hiçbir ayrım yapılmaması, ileride hiçbir değişikliğe gidilmemesi ve bu kanunun özellikle asillere ve zenginlere uygulanması önemlidir."

Sadece bu satırlar bile bugün bedelli, dövizli kısa dönem, uzun dönem, sözleşmeli vb. şekillerde uygulanmaya çalışılan zorunlu askerlik sistemimizin içerdiği hatalar dizinini göstermiyormu?

Askerlik üzerine düşünenlerin, merak edenlerin okuması gereken bir kitap.

Aziz GÜLER

 

zabitan.net@gmail.com

881 kez okundu
31.12.2017

Yorumlar