KİTAP-KIBRIS TÜRK MUKAVEMET TEŞKİLATI KURULUŞU-Aziz GÜLER

TMT Kuruluşu

Yıl 1911 İtalyanlar Osmanlı İmparatorluğuna savaş ilan etmiş ve Trablusgarp’a asker çıkarmış. Osmanlı İmparatorluğunun Trablusgarp’a ne karadan, ne denizden gönderebileceği bir gücü yok. İttihat ve Terakki kadroları direniş için çare arıyorlar ve çare bir gönüllü subay ile bulunuyor. Mustafa Kemal.

Hemen Tanin Gazetesi Muhabiri Şerif bey kimliği ile bir Rus gemisine binip yola çıkıyor.

Fuat Bulca’ya mektubu;

“ 17 Ekim 1911

15 Ekimde İstanbul’dan hareket ettim. Lüzum ve fayda görürsem seni ve daha başka arkadaşları da isteyeceğim. Vatanı kurtarmak için şimdiye kadar olduğundan ziyade gayret ve fedakarlık zorunludur. Mustafa Kemal.” 1911 yılında icra edilen günümüz Özel Kuvvet Harekatlarının 100 yıl önceki uygulaması.

Yıl 1958 Kıbrıs’ta EOKA terörü azmış, soydaşlarımız katliama uğruyor, Mustafa Kemal geleneğinden gelen Türk Ordusu EOKA örgütüne karşı Türk Mukavemetini örgütlemek, ileride yapılabilecek bir askeri harekatın altyapısını oluşturabilmek için bir avuç gönüllü Türk Subayı ile bir Özel Kuvvet Operasyonuna başlıyor. Kimi İş Bankası Müfettişi, kimi öğretmen kimlikleri ile Kıbrıs'a gidiyorlar.

Hani bugünlerde kozmik odasına girilen, lağv edilen Seferberlik Tetkik Kurulu varya işte o teşkilatın gönüllü subayları.

Yarbay Rıza VURUŞKAN, Binbaşı İsmail TANSU ve daha niceleri.

Yarbay Rıza VURUŞKAN (Kabri Cebeci Askeri Şehitliğinde)

Binbaşı İsmail TANSU

Kitap TMT nin ne şartlarda kurulduğunu, ne büyük emekler verildiğini belgeler ve tanık anlatımları ile anlatıyor.

Okunması gereken bir eser.

994 kez okundu
31.12.2017

Yorumlar