"ARIBURNU MUHAREBELERİ RAPORU"-KİTAP- MUZAFFER POTUR

    Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK;  Çanakkale Muharebeleri’nin  kara safhasına ait  hazırladığı “Arıburnu Muharebeleri Raporu” ve “Anafartalar Muharebatına Ait Tarihçe” isimli iki önemli eseri, tarihe not düşmek adına Genelkurmay Başkanlığı Harp Tarihi Şubesi’ne göndermiştir. 
 
    Çanakkale Destanı, ATATÜRK’ün; üstün liderlik, komutanlık  vasıfları  ile harp sanatının bütün inceliklerini mükemmel  şekilde kullanması  yanında O’na yürekten inanmış  asil ruhlu askerlerin cesareti ile birleşerek  Yüce Türk Milleti’nin şanlı tarihine ve dünya tarihine kanla yazılmıştır; tüm dünyaya “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” değil “ÇANAKKALE GE Çİ LE MEZ” dedirtmiştir. 
 
    ATATÜRK, söz konusu eserlerinde ve  1918’de Ruşen Eşref ile yaptığı Çanakkale Mülakatı’nda;  her konu ve olayı belgeye dayandırmış, harekâtla ilgili önemli pek çok emir ve raporu paylaşmıştır.
    
    Arıburnu Muharebeleri Raporu adlı eser; Yazar Sn. İsmail ÇAKMAK tarafından günümüz Türkçesi ile hazırlanarak  okuyucuların istifadesine sunulmuştur. Mutlaka bu Eseri okumalısınız; hattâ temin edeceğiniz bir harita  üzerinden takip ederek veya bilgisayar üzerinden tarihi alana yönelik uygulamaları/görselleri kullanarak okumanızı öneriyorum.  
Başkomutanımızın anlatımıyla; savaşı canlı olarak yaşayacaksınız ve şahit olacaksınız.
 
    Eserin  önsözünde tarih: 24 Aralık 1916,  sadece önsözünü okuduğunuzda dahi  ATATÜRK’ün  o müthiş derinliğini hissedecek ve heyecan duyacaksınız.
    
    Ruhun şad olsun Başkomutanım, ruhunuz şad olsun düğüne gider gibi gözünü kırpmadan ölüme koşan Yüzbinlerce Yiğit 
 
 
 
Hikmet Muzaffer POTUR
 
1019 kez okundu
25.10.2018

Yorumlar