GEZİ-YORUM MEHMET ÖKLÜ
GEZİ - YORUM
AİLENİZLE VE ARABANIZLA AVRUPA TURU NASIL YAPILIR?
 
GİRİŞ:
 
   Değerli arkadaşlarım, 
 
   2018 yılında ailemle birlikte 4 kişi kendi arabamızla; Ankara-Edirne-Belgrad-Budapeşte- Bratislava-Viyana-Prag-Münih-Zagrep-Saraybosna-Dubrovnik-Priştine-Üsküp-Selanik-Kavala -Ankara güzergâhı olmak üzere 24 günlük bir Avrupa turu yaptık. Tüm harcamalar (Barınma, Yakıt, Yeme/içme, Müzeler vb. dahil) toplam 3.250 Avro tutmuştur.
 
   2019 yılında ailemle birlikte 3 kişi yine kendi arabamızla; Ankara-Keşan-Atina-Feribot geçişi ile İtalya’nın Brindisi Limanı-Napoli (Pompei dahil)-Roma-Floransa-Cenova-Monako-Nice-Cannes- Milano- Venedik-Lübiyana-Sofya güzergâhı olmak 24 günlük bir Avrupa turu yaptık. Tüm harcamalar (Barınma, Yakıt, Yeme/içme, Müzeler vb. dahil) toplam 3.650 Avro tutmuştur. 
 
    Bu yazımın amacı, “aileniz ve arabanızla en ekonomik, rehber ve grup faaliyetlerine bağlı kalmadan keyifli bir tatil nasıl yapılır”ı yaşanmış deneyimlerle birlikte sizleri bilgilendirmek ve önerilerde bulunmaktır.
 
GENEL HUSUSLAR: 
 
   Sınır ve Gümrük Kapıları; Bulgaristan ve Yunanistan kapılarında görevli Bulgar ve Yunan polis ve gümrük memurları çok rahat Türkçe konuşuyorlar. Böylece karşıya geçiş sorunsuz olarak başlıyor. Tüm ülkelere girişte önce polis kulübesi, sonra gümrük kulübesi ile karşılaşılıyor. Polislere ilk önce pasaport (Türkiye’den çıkarken ayrıca yurtdışı çıkış harcı makbuzu) veriliyor. Sonrasındaki kulübelerde; Yeşil Sigorta, Ruhsat, Ehliyet veriliyor. Kayıt işlemlerinden sonra Belgeleri geri almayı unutmayın. Bulgaristan’a girişte zorunlu olarak aracın dışarıdan dezenfektesi yapılıyor, bu iş için 3-5 Avro kadar bir para alınıyor. Diğer ülkelerde ve Türkiye’ye dönüşte böyle bir uygulama yok.
 
   Yunanistan’dan İtalya’ya girişte pasaport kontrolü/onayı var. İtalya’dan diğer ülkelere geçişte sınır/gümrük kapısı uygulaması yoktur. Bulgaristan’dan sonra Sırbistan, Macaristan, Hırvatistan, Saraybosna, Kosova, Kuzey Makedonya, Karadağ ülkelerine giriş ve çıkışlarda sınır ve gümrük kapıları vardır. Avrupa’nın içlerine doğru gidildikçe gümrük ve pasaport kontrolleri usulen yapılır hale gelmektedir. Türkiye’ye dönerken en ciddi kontroller Bulgaristan ve Türkiye’de yapılmaktadır.               
 
    Bir trafik cezasına maruz kalırsanız; cezaları bazı ülkelerde anından polise, postanelere, sınırdan çıkışta, bölge trafik şube istasyonlarında ödenebilmektedir.
 
   Benzin İstasyonları/Akaryakıt fiyatları; Benzin 1.95 Avro, Dizel 1.45 Avro, Otogaz 0.80 Avro civarındadır. Akaryakıt İstasyonları Bulgaristan’da bizdeki gibi pompacı bulunmaktadır. Ancak diğer ülkelerde neredeyse akaryakıt istasyonları self servistir. Yani kendiniz doldurmanız gerekiyor. Hiçbir şey bilmiyorsanız, yurtdışına çıkmadan önce bizim istasyonların birinde pompacıyı izlemeniz yeterli, olmaz ise yurtdışında sizden önce dolduranı izleyin, ayrıca çok çekinilecek bir şey yok pompa makinası üzerinde yazı ve şekille de izah ediliyor. İtalya’daki benzin istasyonlarında “Servisli” ve “Self Servis” yazılıdır. Servisli olanlarda bir pompacı var ve her litre 20 sent daha pahalıdır. 
 
   Otoparklar; Kapalı otoparklar günlük 12-30 Avro’ya kadar değişebilmektedir. Yol kenarlarında sarı ve mavi çizgili park alanları var, bu yerlerden istifade için en yakın yerdeki park ödeme kutularından saatlik olarak makbuz karşılığı park ediliyor. Park yeri kutularına, bozuk para (metal) Avro atılmaktadır. Bazı ülkelerde aracın plakası da yazılabiliyor. Aldığınız park kartını/makbuzunu içeriden aracın ön camından görülecek şekilde koymanız gerekiyor. Saatlik yol kenarı park ücretleri 0.70 Avro civarında, kapalı park yerlerinde ise 2 Avro’dan fazladır. Yol kenarında park levhalarını dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Çünkü birçok ülkede 19.00 – 07.00 arası yol kenarı parklar ücretsiz, Cuma gün 19.00’dan – Pazartesi 07.00 kadar yol kenarı otoparklar ücretsiz. Aracınızı kaldığınız yere çok yakın park ettiniz ise sıkıntı yok, hırsızlığa davetiye çıkarmamak adına araç içinde görünür yerlerde pahada değerli bir şey bırakmazsanız uygun olur.
 
    Otoyollar; Avrupa’daki otoyolların %70’i iki geliş/iki gidiş, %20’si tek geliş/tek gidiş, %10’u üç geliş/gidiş şeritli yollardan oluşmaktadır. Otoyollarda ücretler iki şekilde alınmaktadır. Birincisi Nakit, Kredi Kartı ile veya otomatik geçişlidir. İkincisi ise bazı ülkelerde otoyol kullanım ücreti olarak en kısa süreli 7-10 günlük bir kereye mahsus olmak üzere Vinyeta/Vinetka ve benzeri söylenişleri bulunan makbuz veya pul/kartlar alınıyor. Ön cama yapıştırılıyor veya her an gösterilmek üzere kolayda tutuluyor.
 
    Yunanistan, İtalya, Fransa, Sırbistan, Hırvatistan’da Otoyollar ücretleri gişelerde ödeniyor. Otoyol ücreti olarak her 10 km’lik bir mesafe için 1 Avro gibi düşünmek gerekir. Örneğin Yunanistan’da İpsala’dan girip en uzun mesafeden çıkışlarda otoyollarda en az 30 kez gişelere nakit para ile geçiş yapılıyor. Bu noktalarda 1.5 – 4 Avro arasında ödeme yapıyorsunuz. Mora yarımadasından kıtaya geçişte bizim boğaz köprülerin yarısı kadar bir köprü var, bu köprünün geçiş ücreti 18.5 Avro’dur. İtalya’da ise (Eskiden uygulanan Ankara-İstanbul otoban uygulaması gibi) şehir çıkışında otoban gişelerinden bir kart/bilet alıyorsun, çıkışta ise bu kartı makineye sokuyorsun ne kadar para ise ya para kutusuna atıyorsun veya kredi kartını kart bölümüne sokuyorsun bariyer açılıyor. Tavsiyem öncelikle kredi kartı kullanmanızdır.
 
    Bulgaristan, Çekya, Macaristan, Avusturya, Slovenya’da Vinyeta/Vinetka uygulaması var. Bu bilet/kart/makbuz’u ülkelere girildiğinde en yakın akaryakıt istasyonlarından, yol kenarlarında bulunan ofislerden veya postanelerden rahatlıkla alınabilmektedir. Burada en önemli husus en kısa süreli olanı belirtmeniz gerektiğini hatırlatmak isterim. Vinyeta/Vinetka’ların fiyatları 10-20 Avro civarındadır. Örneğin, Bulgaristan’da Ağustos 2019 itibarıyla Vinyeta 10 Avro’dur.          
 
    Free Shop/Duty Free; Türkiye-Bulgaristan, Bulgaristan-Sırbistan, Türkiye-Yunanistan sınırları arasındaki bölgede buluyorlar. Satılan malların ucuz olduğunu söylemek yanlış olur.
 
    Harcamalar; İster nakit olarak ister kredi kartı ile her türlü alışverişi yapabilirsiniz. Kredi kartı ile alışveriş yaparsanız üzerinizde çok nakit taşımanıza gerek kalmaz. Kredi kartı ile alışveriş yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle Türkiye’de hangi banka ile çalışıyorsanız, avro hesabı açmanız gerekiyor, hesapta 2000 Avro civarında bir para bulunması yeterli olacaktır. Ve en önemlisi müşteri temsilcinize “Avro” ile yaptığım harcamaları, hesap kesim tarihinde Avro olarak ödeyeceğim, diye belirtmeniz gerekiyor. Aksi takdirde banka harcamaları TL’ye çeviriyor. Bu çevirme işlerinde biraz yüksek çıkıyor. Avro harca, kaç avro ödeyeceğini bil. Avrupa ülkelerinin hepsinde Avro kullanılmakla birlikte;
 
    Bulgaristan, Sırbistan, Saraybosna, Kosova, Makedonya, Hırvatistan gibi ülkeler aynı zamanda kendi ülke paraları da eş zamanlı olarak kullanılıyor. Hatta bu ülkelerde yapacağınız harcamaları o ülkenin parası ile yaparsanız sizin için daha ekonomik olur. Kardeşim nereden bulacağız, ya da parayı bozduracağız diye düşünüyorsanız. Birçok yerde döviz büroları, banka veya o ülkeye giriş yaptığınız ilk konaklama yerlerinde döviz değişim yerlerinde o ülkenin parasına bozdurabilirsiniz. İlk aşamada 50-100 Avro bozdurma yeterli olabilir. Bu ülkelerde bazen ödeme için Avro veriyorsun, karşı taraf kafadan bir hesap yaparak para üstünü kendi ülkesinin parası olarak verebiliyor. Bu konuyla ilgili söyleyeceğim son şeylerden biri ülkeden çıkmadan önce elinizde kalan o ülkeye ait paralar ile akaryakıt almanızdır. Yoksa elinizde kalır ve Türkiye’ye döndüğünüzde koleksiyonunuza eklersiniz.            
 
    Alışveriş: Yurtdışında markette veya diğer yerlerdeki alışverişlerinzde örneğin; Yunanistan, İtalya, Fransa, Monako, Almanya, Avusturya, Çekya, Macaristan, Sırbistan, Hırvatistan gibi ülkeler Türkiye’ye göre pahalı, kabaca bizde 1 TL olan bir şey oralarda 1 Avro gibi düşünmek gerekiyor. Psikolojik olarak oralarda gezdikçe bir süre sonra 1 Avro’yu görünce ucuzmuş gibi algılamaya başlıyorsun, o da başka bir şey.
Telefon / İnternet-Whatsapp Kullanımı: Cep telefonumu yurtdışına açtırmadım. Avrupa’daki tüm iletişimimi Whatsapp üzerinden yaptım, bir sorunla da karşılaşmadım. Tüm konaklama yerlerinde ücretsiz WİFİ olmasına dikkat ettim. Ayrıca Avrupa’nın hemen hemen her kafe, restorant, bar vb yerlerde ücretsiz WİFİ bulunmaktadır. Nasıl yaptığımı seyahat bölümünde belirteceğim.
 
    Saat Farkı; Yunanistan ve Bulgaristan’da yaz aylarında saat farkı yok. Diğer Avrupa ülkelerinde 1 saat bizden öndeler (Bizde saat 09.00 iken onlarda 08.00). İletişim ve planlamalarda çok işe yarıyor.
 
    Yabancı Dil; Arkadaşlar “B kuru” seviyesinde İngilizce bilen, hiç çekinmeden ve panik yapmadan her türlü iletişimi kurabilir. Çeşitli defalar kaldığımız yerlerin sahibi sadece kendi ülkelerinin dilini konuşmalarına rağmen “Beden dili” sayesinde her şey ve her konuda karşı tarafla anlaşılıyor, paniğe gerek yok. Ayrıca çok zor durumda kalacak olursanız cep telefonlarında bulunan “çeviri” sayesinde derdinizi çözebilirsiniz.         
 
 
HAZIRLIKLAR:  
 
 
1. Pasaport: Arkadaşlar “Yeşil Pasaport” sahip olanlar için “Vize Almak” gerekmiyor. Dikkat edilecek iki husus var. 
Birincisi; pasaport bitim süresinin dolmasına 3 ay ve daha az kalmış ise Yeşil Pasaportunuzu yenilemeniz gerekiyor. Yenileme veya yeşil pasaport sahibi olmak için “https://www.nvi.gov.tr” internet sayfasını incelersiniz. 
İkinci husus ise çocuklardan (Kız/erkek fark etmez) 25 yaşını dolduran veya dolmasına 3 ay veya daha az kalanlar (Okula devam ediyor olsalar bile) yeşil pasaport kullanma hakkı bittiğinden “Bordo renkli Pasaport (Umuma Mahsus)” çıkarmak gerekmektedir. Nasıl çıkarılır ve neler gerekli olduğunu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü “https://www.nvi.gov.tr” internet sayfasını incelersiniz.
Bir ülkede en fazla 90 gün kalınabilmektedir. Ülkemize aynı gün girdi/çıktı yapılması ile yeni bir 90 günlük süre başlamaktadır. 
 
2. Araç: Yolculuk öncesi mutlaka aracınızın bakımlı olması gerekir. Araçta olması gereken trafik setine ilave olarak lastik inme/patlamalarına karşı Lastik Şişirme Aparatı, Şeffaf Koli Bantı, Stepnenin havasının kontrolü, Su, olmazsa olmazların başında gelen mutlaka iyi bir Navigasyon Cihazı (Avrupa haritaları yüklü ve güncel olmalı), aksi takdirde sınırı geçişten itibaren yol bulmada sorun yaşarsınız. Yok ben çok iyi harita okurum falan diye düşünüyorsanız “yandınız”. Genel anlamda yolu görmek için Avrupa yol haritası da arabada bulunması faydalı olur. Güvenlik Yeleği/Sarı Fosforlu Yelek, İki Adet far ampulü, farlar gündüzde açık olacaktır. Mutlaka (zorunlu) araca “Yeşil Sigorta” (1 Aylık 60 Euro civarındadır). Bunu aracınızı sigorta yaptırdığınız firmada (Bu sigorta 15 gün, 30 gün, 3 Ay ve daha fazlası olabiliyor, fiyatı da ona göre değişiyor) yaptırıyorsunuz. Yeşil Sigorta aracın yurt dışındaki kaskosudur. Rengi Yeşildir. Araç ruhsatında yazan şahıs mutlaka araçta bulunmalı, şahıs yok ise vekalet gibi biraz karışık işler gerekiyor.  
 
3. Kişisel: Yurtdışında araç kullanabilmek için yeni tip ehliyetiniz olmalıdır. Çıkıştan önce her şahıs için bankadan veya sınırdaki büfelerden yurt dışı çıkış harcı alınmalı (Tavsiyem yolculuktan 3-5 gün önce bankadan 50 TL karşılığında almanızdır. Her personel için “sarı yelek” internette veya Dekatlon’da 5-15 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Bu yelekler mutlaka araç içinde (Bagajda değil) bulundurulacaktır. Ön ve arka koltukta oturanların emniyet kemeri takılı olacak, kullandığınız ilaç varsa alın. Yurtdışı Seyahat Sigortası, Yeşil pasaport sahiplerine zorunlu değil, tavsiyem yapılmasıdır. Yaklaşık olarak 30 günlük bir sigorta 60 TL civarındadır ve bankadan yapılabilmektedir. Turistik yerleri gezerken su, sandviç vb. şeylerin taşınması için bir küçük veya orta boy sırt çantası, rahat bir yürüyüş/spor ayakkabısı, şapka, güneş gözlüğü, hatta yaz güneşinin etkilerini en aza indirmek için şemsiye (Dekatlon’da %50 güneş ışığından korumalı satılmaktadır), açık tenliler ve bayanlar için güneş kremi, pudra, sivrisinek/böcek ısırmalarına karşı krem, bol miktarda tişört ve şort, denize/havuza girmeyi düşünüyorsanız mayo, terlik, pratik giyecekler, her kişi için bir küçük valiz götürülmesini şiddetle tavsiye ederim. Araçta en az iki sürücünün olması hem yolculuğu daha az yorucu hale getirir, hem de molalarda daha uzun zaman kaybını önler. Yurtdışına yolculuk süresince en fazla ihtiyaç duyacağınız şeylerden biri de araçta dinlemek için “Türkçe parçalar”, en az 150-300 arasında şarkı/türkü neyse zevkinize göre parçaları önceden (taşınabilir disk, CD, Cep telefonu vb) doldurmanızdır.     
 
4. Yiyecek / İçecek; Avrupa’da musluklardan akan su, içilebilir özellikte olması nedeniyle arabanın bagajında koli koli su götürmeye gerek yoktur. Tavsiyem yolda içmek için bir koli 6X1.5 litrelik su yeterlidir. Ağzı açılmamış/vakumlu olmak şartı ile ilk etapta ihtiyacınızı karşılamak amacıyla kahvaltılık malzeme götürmenizi (1 Kg.lık 2 adet zeytin, 2 adet 250-350 gr.lık peynir, baharat, 1 kutu 500 gr.lık salça, 1 paket tereyağı, 1 Kg. Domates/salatalık, 2 paket makarna, 6 veya 10’lu yumurta) tavsiye ederim. 
Konaklama yerlerinde mutfak olmasını özellikle seçtiğimizde, mutfakta mutfak malzemeleri, çay, şeker, sıvı yağ, tuz, kahve, deterjan vb. malzemeler yeterince bulunmaktadır. 
  
TATİLİN, GÜZERGAHIN VE BARINMA YERLERİNİN PLANLANMASI  
 
1. Tatilin Planlanması; Öncelikle ailenizle birlikte bu yıl 3 ila 30 gün arasında “yurtdışında bir tatil” yapalım mı? Diye bir soru sormakla başlayabilirsiniz. Cevap “Evet” ise sonraki adım “kaç gün” yurtdışında geçirelim?  Sonraki en önemli soru “nereleri mutlak, nereleri ikinci öncelikli yerleri görelim” olmalıdır.     
 
2. Güzergahın Planlanması; Bunun için öncelikle internetten “Google Maps”i açalım ve üzerinde çalışmalara başlayalım. Çıkış, Gidiş ve Dönüş güzergahını belirleyelim. Burada önemli olan yurtdışına çıkış yaptıktan sonra en fazla 1-6 saatlik (100-500 km.) süre/mesafe olarak planlanması yolculuğu hem güvenli hem de zevkli yapacaktır.
 
Örnek;
     
3. Konaklamada Gün Planlaması; Kabaca yapılan şehirde kalınacak gün sayılarını netleştirmek için öncelikle çeşitli internet sitelerinde “en çok görülmesi tavsiye edilen” yerler (Viyana Gezilecek Yerler Listesi/En güzel 20 Yer, https://gezipgördüm.com vb.) incelenmeli, çeşitli forum köşelerinde yazılan yorumların okunması size çok faydalı olacaktır. Çünkü bazen 1 ila 4 gün olarak planladığınız yerlerde 1, 2 gün artırma/eksiltme olabilmektedir. Gezilecek yerlerin planlamasında yorucu olmayacak şekilde 1’inci gün…., 2’nci gün…. Şuraları gezelim şeklinde bir planlama sizin daha az yorulmanızı sağlar.   
 
4. Barınma Yerlerinin Planlaması; Belki daha fazla yöntem olabilir. Ancak benim uyguladığım ve güvenli olduğunu değerlendirdiğim https://www.booking.com siteden yaptım. Barınma yerlerinin tespitinde öncelikle şunlardan birine karar vermeniz gerekecektir. Birincisi Barınma yeri gezeceğim yerlere yakın ve arabam da elimin alıntında/gözümün önünde olsun. Diğeri ise biraz daha hesaplı olacak şekilde merkezden biraz daha uzakta, gezilecek yerlere şehir içi ulaşım vasıtalarıyla veya kendi arabanızla gelip park yerlerinden birine bırakıp gezmek olacaktır. Ben yöntem olarak barınma yerlerini/evleri yaya olarak gezebileceğim yerlerin ortasına yakın, otoparklı olmasına dikkat ettim. Sizlere de bu şekilde yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü gerektiği zaman barınma yerine/eve dinlenme/yemek vb. sebeplerle geri gelme, tekrar çıkmaya olanağı tanımaktadır. Tavsiyem barınma yeri/ev ile yaya olarak görülecek yerin en uzak noktanın 3 km olmasına dikkat edilmesi, daha uzak mesafeler için şehir içi ulaşım veya kendi arabanızı kullanmanızdır. Çünkü gün içerisinde aile olarak gezildiği/yüründüğü için ve daha sonraki günleri de düşünülerek 15 km’ye kadar yürünebilmektedir.
 
 
    Barınma yerlerin https://www.booking.com sitesinden seçilmesi ile ilgili kısaca bahsetmek istiyorum. Söz konusu detaylı bir şekilde incelersiniz. Ana sayfada “Filtre” diye bir bölüm var. Bu bölümden işaretledikleriniz doğrultusunda size uygun fırsatlar sıralanmaktadır. Bizim tercihlerimizde olmazsa olmazlar: 
 
a. Daire, genelde 4 kişilik bir aile için 1+1’den 3+1’e kadar çeşitli seçenekler çıkıyor.
b. Tuvalet, banyo
c. Mutfak
ç. Ücretsiz WİFİ
d. Klima veya soğutma sistemi
e. Ücretsiz Otopark idi. Bu seçeneklerini daha da artırabilirsiniz.
 
   Diyelim ki 2-3 tane yedekleriyle birlikte birkaç yer belirlediğinizde, “haritada göster” bölümünde kalacağınız yeri ve tarihi/turistik yerlere olan mesafeleri de görebiliyorsunuz. Dolayısıyla daha doğru tercihler yapmanıza önemli katkıda bulunuyor. Bir yer seçtiğinizde orada kalan kişilerin yorumlarını da okumanızı tavsiye ederim. Tesisin/dairenin resimleri de var. Buradan yapılan rezervasyonlar Kredi kartı ile yapılmaktadır. Şöyle bir güzelliği var “15 gün” öncesine kadar (ücretsiz) iptal edebiliyorsunuz. İncelediğiniz yerlerden çok az da olsa, “iptal halinde ücret iade edilmez” olanlar da var. Bunlar diğerlerine göre biraz daha hesaplı olabiliyor. Rezervasyonları ne kadar erken yaparsanız sezona göre %30-40’lara kadar indirimli alma fırsatınız oluyor. Daireyi rezerve yapmadan önce sahibi ile bu site üzerinden iletişime de geçebiliyorsunuz. Türkiye’de iken söz konusu barınma veya gezmek istediğiniz yerlerinin adreslerini navigasyon cihazına kaydetmeniz işinizi çok kolaylaştıracaktır.     
 
5. İletişim;
 
   Rezervasyon yapılınca tesis sahibinin telefon bilgilerini cep telefonunuza kaydedin. Hemen hemen hepsinin Whatsapp’ta hesapları var. Dolayısıyla önce öncelikle bir tanışma ve kısaca bir bilgilendirme mesajı göndermek en iyisidir. İletişimde dikkat edilecek en önemli hususlardan biri; Türkiye’den çıkarken ilk varış/kalış yerinize whatsapp’tan mesaj göndermektir. Diğer yerler içinde kaldığınız yerden gideceğiniz yere aynı şekilde iletişime geçmek yeterlidir.
Kısaca örnek olarak whatsapp’tan şöyle bir mesaj (13.00-14.00 civarında, arabamızla geliyoruz, sizinle orada nasıl buluşacağız, cep telefonum yurtdışına kapalı olduğundan sizi orada telefondan arama imkânımız olmayacak, teşekkürler.) yeterli olacaktır.
 
Konaklama yerlerine giriş birkaç şekilde olmaktadır.
 
    a. Ev sahibi sizi karşılıyor ve size daireyi tanıtıyor.
    b. Anahtar, dış kapı üzerinde bir büyükcene bir anahtarlık/emniyetli bir kutu içine bırakılabiliyor. Şifreli ise Whatsapp’tan size bildiriliyor.
    c. Resepsiyon veya ona benzer bir yer/kişi tarafından karşılanıyorsunuz.
 
    Konaklama yerlerinden ayrılmaların %90’i çıkış zamanı anahtarları içerideki masa üzerinde bırakıp, kapıyı çekip çıkıyorsunuz. %10’lük bir oranda ise ev sahibi çok yakın bir yerde oturuyorsa gelip anahtarı alıyor. WİFİ adı ve şifresi eve girişte görülecektir.
 
    Konaklama yerlerine giriş ve çıkış saatlerine (Check-out – Check-in) uygun hareket edilmesi uygun olur. Erken çıkış yapabilirsiniz, bunda sıkıntı olmuyor. Eğer sizden önce kalan yok ise yer boş ve temiz ise ev sahibiyle Whatsapp’tan bildirmeniz durumunda ve müsait ise erken giriş yapabiliyorsunuz. Konaklama yerlerinde ücretsiz internet ve WİFİ hizmeti olduğu için cep telefonu veya yanınızda getireceğiniz dizüstü bilgisayar/tablet ile her türlü işlemleri yapabiliyorsunuz. Whatsapp listenize irtibat kuracağınız kişileri yer sırasına göre 1’den başlayarak kaydedin. Takibi çok kolay oluyor. 
 
6. Cep Telefonu kullanımı: Cep telefonu konusunda gençler veya meraklı arkadaşlarım daha iyi bilir ama ben benim gibi az bilenler için birkaç hatırlatmada bulunmak istiyorum.
 
    a. Cep telefonunun konum ayarı açık olsun ve Google Maps üzerinde konumunuz bulunması ilk seferler için uzun sürebilir. 
 
    b. Eğer yurtdışı tarifeniz yok ise Türkiye sınırından çıkmadan önce telefonunuzu uçak moduna alın ve ülkeye dönene kadar uçak modunda kalsın.
 
    b. Gitmeden önce cep telefonunuza Google Maps uygulaması aracılıyla “çevrimdışı haritalar”dan gideceğiniz şehirlerin haritalarını indiriniz. Bu ikonu açtığınızda “kendi haritanızı seçin”e tıklayın veya arama kısmına yazdığınız şehrin bilgilerinde çıkan “indir” butonu da çevirimdışı harita olarak kullanmanızı sağlayacaktır.
 
    c. Konaklama konumunuzu ve park yerinizi harita üstünden kaydedin ve bir işaret koyun “yıldız, bayrak vb”.
 
    d. Google Maps’ten “Keşfedin”e tıklayarak o şehirde gezebileceğiniz yerleri işaretleyin. Gezerken cep telefonunuz ile aynı zamanda pusulalı olarak “ev, araba ve işaretlediğiniz gezilecek yerleri” kaybolmadan ve şehir haritasına ihtiyaç duymadan rahatlıkla gezebilirisiniz. Ayrıca gittiğiniz evde o şehre ait turistik haritalar bulunmaktadır.
 
7. Kontrol Listesi/tablosu Hazırlanması: Söz konusu liste ve/veya tablolarının hazırlanması sizi çok rahatlatacak ve stresiz bir yolculuk imkânı sunacaktır. Herkes kendine göre çeşitli şekillerde hazırlayabilir. Ben iki türlü tablo hazırladım. Biri kısa bilgileri içeriyor. Diğeri daha detaylı gezilecek yerlerden, giriş çıkış saatlerine, yolun uzunluğu ve süresinden, kalınacak yer ile ilgili bilgilere kadar yer almıştır.
 
 
    
 
 
GEZİLECEK YERLER
 
1. Centro Storico ve Spaccanapoli Tam kalbinde sayılan tarihi merkez Centro Storico, eski meydanları, dar sokakları, çok sayıda kiliseler ve tarihi yerleri ile Napoli gezisine ilk başladığım yer.
 
2. Santa Chiara Kilisesi Freskleri ve her biri sanat eseri olan kemerleri ile Santa Chiara Kilisesi arkeoloji müzesini andırıyor. 
 
3.San Gregorio Armeno Caddesi Dükkanların çoğu Via San Gregorio Armeno sokağında sıralanıyor. Şehrin en renkli ve görülesi köşelerinden birisi.
 
4. Napoli Sotterranea Napoli’de hemen hemen şehirle yaşıt yer altı mağaraları var, Napoli Sotterranea bizim Kapadokya‘daki yer altı şehirlerine benziyor.
 
5. Piazza del Plebiscito Modern şehrin merkezi konumunda ve Napoli’nin en hareketli yeri. Napoli’nin en büyük meydanı San Francesco di Paola Bazilikası ve Royal Palace arasında kalıyor. 
 
6. Galleria Umberto I, Kraliyet Sarayı’nın yakınında 56 metre yüksekliğinde ve tam ortasında tamamen camdan bir kubbeye sahip Galleria Umberto bulunuyor. Hac şeklinde tasarlanan alışveriş merkezinin zemini ise mozaiklerle kaplı.
 
7. Napoli Arkeoloji Müzesi, şehrin hemen çevresinde bulunan Pompeii ve Herculaneum antik Kentlerinde gerçekleştirilen kazılarda çıkartılan eserleri ziyaretçilerle buluşturuyor.
 
8. Castel dell’Ovo, Napoli’nin en eski kalesi. Günümüzde sergi ve konserler düzenlenen kale, 1282’de yapılmış. Şehir müzesi olarak kullanılan kalede gümüş, bronz eserlerin yanı sıra tablo ve 15. yüzyıla ait freskler de görülebiliyor.
 
9. Castel Sant’Elmo, bir ortaçağ Kalesidir. Şehrin en yüksek noktasında bir tepede kurulu olan kaleye şehir merkezinden kalkan füniküler ile ulaşmak mümkün. Muhteşem bir Vezüv Yanardağı manzarasına sahip olan kale günümüzde müze olarak ziyaret ediliyor. Akşam gün batımı ve gece saatlerinde giderseniz şahane bir manzara sizi bekliyor.
 
10. Posillipo’s Archaeological Park, Tarihi milattan öncesine kadar uzayan, 770 metre uzunluğunda bir antik tünel. The Seiao’s Cave tünelinden geçip Roma döneminden kalmış, bazı kısımları ayakta olan bir antik kente ulaşıyorsunuz (5€).
 
11. Pompei Arkeoloji Parkı (ilk gün öğleden sonra uygun) Napoli’den 30 km uzakta 13 Avro giriş ücreti, Kulaklık istenirse 5 avro
 
YOLCULUK BAŞLIYOOOOOR !!!!!!!
 
 
    Kontrol listemizi gözden geçiriyoruz ve hareket başlıyor. Sınırdan geçmeden önce Türkiye’de deponuzu doldurmanızı öneririm. Yakıt bizde çok daha ucuz, hatta Bulgarlar Türkiye’ye aracının deposunu doldurmak için geçiyorlar.
 
    Sınır kapılarından geçişte Edirne/Kapıkule’de 2 saate, Yunanistan/İpsala geçişinde ise 1 saate kadar bekleyebileceğinizi (gece saatlerinde yoğunluk daha az olabilmektedir) unutmayın. 
 
    Türk sınır kapısında sıra size geldiğinde yurtdışı çıkış harç makbuzu ve pasaportları görevliye veriyoruz. Bir sonraki kulübeye ruhsat, yeşil sigorta, ehliyet veriyoruz.
 
    Sizin önünüzdeki araçları takip ederek Bulgar Sınır kapısına geldiğinizde, karşılayan personel Türkçe olarak sizden aynı şeyleri talep ediyor. Bulgaristan’a girişte aracı dışarıdan bir dezenfekte olayı var 3-5 Avro alıyorlar. 
Bulgar sınırına girdikten sonra ilk Akaryakıt istasyonundan en kısa süreli Vinyeta makbuzu alıyoruz. Ülkeyi terk edene kadar muhafaza ediyoruz.
 
    Belge alışverişleri Yunanistan sınır kapısında da aynı şekilde gerçekleşiyor. Orada aracın dezenfektesi ve Vinyeta alma olayı yok.
 
    Diğer ülkelere girişte çoğu zaman sadece pasaport isteniyor. Talep edilirse Yeşil Sigorta veriliyor. Avrupa içlerine girdikçe sınır kapısı gibi bir kavram kalmıyor, hatta insan girdik mi / çıktık mı diye tereddüt bile edebiliyor.
Yunanistan veya Bulgaristan sınır kapısını geçtiniz, zoru başardınız gerisi daha da kolay, hepinize iyi yolculuklar diliyorum. 
 
ANAVATANA HOŞGELDİNİZ
 
    Sağ salim Türkiye sınır kapısına yaklaşıp Türk bayrağını gördüğünüzde ülkemizin bazı Avrupa ülkesinden geri kalır bir yanı olmadığını, hatta 5-6 ülkeden daha iyi bir durumda olduğunu da idrak ediyorsunuz. Kısa bir süre ayrı kalmış olsanız bile Türkiye’yi özlediğinizi anlıyorsunuz. Saygılarımı sunarım.
1577 kez okundu
12.09.2019

Yorumlar