"DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR" Yüksel KILINÇARSLAN

DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

            Öncelikle bir malzeme listesi hazırlamalı, listedeki malzemeleri tamamlamalı ve buna göre hazırlıklarımıza başlamalıyız.

            Yanımıza Alacağımız Malzemeler

                 Hafif ve kullanışlı bir sırt çantası,(yağışlı havalarda koruma kılıfı), Panço / Yağmurluk

                 Eldiven, Bere, Şapka, Kulaklık, Boyunluk (Buff), Gözlük

                 İçlik (Alt+Üst), Küçük Battaniye, Mat

                 Yedek ayakkabı ve Çorap, Tozluk, Havlu

                 Yürüyüş Batonu, El feneri, Düdük,Paraşüt İpi (2-3 metre)

                 Cep telefonu, Radyo ,Yedek Şarj ve Pil

                 Yiyecek, İçecek , Termos, Çakı / Bıçak, Kibrit veya Çakmak

                 İlk Yardım Paketi, İlaç Kutusu, Krem ve Dudak yumuşatıcısı

                 Tuvalet Kağıdı, Islak Mendil, Kağıt Sabun ve Selpak mendil

                 Not defteri ve Kalem

                 Fotoğraf Makinesi

            Malzemelerimizi tamamladıktan sonra bunları sırt çantamıza kullanım sırasına göre yerleştirmeliyiz. Malzeme listesi biraz fazla gibi görünse de hava durumu ve yürüyüş durumuna bağlı olarak bazı malzemeler alınmayabilir, örneğin hava durumu yağışlı gözükmüyor ise panço/yağmurluk ve mat gibi malzemeler alınmayabilir.

            İşin en önemli kısmı ise iyi bir ekip ve iyi bir rehber bulmak ya da böyle bir ekibe dahil olmaktır. Grup disiplini de çok önemlidir. Yürüyüş esnasında Rehbere ve zamana mutlak uyulmalı, gruptan habersiz ayrılmamalı, ilerleme esnasında İz takibi yapılmalı, tehlikeli yerlerden geçerken arkadan gelenler ikaz edilmeli, çöp vb. şeyler atılmamalı, çevreye saygılı ve duyarlı olunmalıdır.

SOĞUK HAVADA TREKKİNG YAPARKEN YAPMAMANIZ GEREKENLER

            Genellikle bahar ve yaz aylarında yapılan keyifli doğa sporlarından biri olan trekking, soğuk havaların yaklaşması ile geri plana itilir. Yalnızca trekking değil, kış aylarında diğer sporlara da ara veren spor tutkunları için soğuk havalar, trekking yapmaya engel değil. Doğru önlemlerin alınması ve doğru ekipmanların seçilmesi ile kış aylarında yapılacak doğa yürüyüşleri, sağlığınızı destekleyecek ve temiz havanının keyfini çıkarmanızı sağlayacak önemli bir aktivite olur. Özellikle şehir hayatından uzaklaşarak dinlenmenizi sağlayacak olan doğa yürüyüşlerine çıkmadan önce alınması gereken önlemlere kısaca göz atalım.

 

Hava Durumuna Bakmadan Yola Çıkmayın

            Yaz yürüyüşlerinde hava durumu çok önemsenmese de, kış aylarında yapılan doğa gezilerinde hava durumunu kontrol etmek hayati önem taşır. İster günübirlik geziler olsun, ister uzun süreli doğa yürüyüşleri olsun hava durumunu kontrol ederek hazırlığa başlamalısınız. Ekipman seçiminden yiyecek teminine kadar neredeyse her şeyi etkileyen hava durumunu uzun dönemli hava tahminlerinden öğrenmelisiniz. Hava durumu ile birlikte çığ tehlikesini de göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca bölgenin geçmiş yıllardaki hava durumunu ve çığ düşme oranını incelemeniz tedbirli olmak açısından şart.

Doğru Ekipman Seçimi ile Yürüyüşü Kolaylaştırın

            Kış aylarında yapacağınız doğa yürüyüşlerinden keyif almak için doğru ekipman seçimi büyük önem taşır. Yürüyüş yaparken özellikle hastalanmamak için hava şartlarına uygun kıyafetler tercih etmelisiniz. Ayrıca yürürken zeminin ıslak olduğunu, karla kaplı olduğunu veya soğuk rüzgârlara karşı tedbirli olmanız gerektiğini göz önünde bulundurmanız ve ekipmanınızı buna göre ayarlamanız gerekir. Ekipman seçiminde özellikle ayakkabıya dikkat edilmelidir, çünkü bahar aylarında kullanılan trekking ayakkabılarını giymek sporcular için büyük bir hata olacaktır. Kıyafet seçiminde de aynı şekilde sağlığınızı riske atmayacak ve sizi sıcak tutacak kıyafetler seçmek önemlidir.

 

 

Trekking Giyiminde Püf Noktalar

            Hava şartlarına bağlı olarak seçilmesi gereken trekking kıyafetleri iç, orta ve dış katmandan oluşur. Kış aylarında asıl önemli olanın orta katman ve dış katman olduğu söylense de düşük sıcaklıklarda geziye çıkacak olanlar için outdoor termal içlikler hayati önem taşır. Özellikle alt giysi olarak seçmeniz gereken içlikleri pantolonun altına giyerek yürüyüşe çıkabilirsiniz. Pantolon olarak ise kot pantolon veya kışlık günlük bir pantolon tercih etmek yanlış olacaktır. Özel üretilmiş hızlı kuruma özelliği bulunan ripstop kumaştan üretilmiş trekking pantolonu tercih edebilirsiniz.

            Vücudu sıcak tutan asıl katman olan orta katmanda ise ısı yalıtımının yüksek olması gerekir. Uzun kollu pamuklu iç giysilerin üzerine giyilecek polar sizi soğuktan koruyacak asıl kıyafettir. Çünkü sıcak yumuşak dokusuyla soğuğa karşı koruma sunan outdoor polarlar hafif tasarımı ile hareket kabiliyetini düşürmez. Polar yerine tek parça kalın kazaklar giymek ise üşümeye neden olacağı için giyilmesi büyük hata olur. Üst katman olarak giyilen trekking montu seçiminde ise hafiflik, sıcaklık ve su geçirmezlik gibi temel özelliklerin aranması gerekir. Dağlık alanlarda birkaç günlük geziye çıkanlar için tasarlanan ısı yalıtımlı şişme montlar ideal olurken daha soğuk hava şartlarında yürüyüş yapacak olanlar için ise -10, -13 derece soğuğa karşı güvence sunan montlar tavsiye edilir. Baş ve kulaklar ile ellerde mutlaka korunmalı, termal veya polar başlık ve kulaklıklar ile eldivenler mutlaka alınmalıdır.

Trekking Ayakkabısı Seçimi

            Kışın ruhunu yakalayabileceğiniz doğa yürüyüşlerinde ayakkabı seçiminin önemi tartışılmaz. Kış şartları için tabanları sağlam dişli botlar tercih etmeniz gerekirken karlı arazide yürüyüş yapacaksanız mutlaka özel üretilmiş kar botu giymeniz gerektiğini unutmamalısınız. Kar üzerinde kaymaya karşı iyi bir tutuş sağlayan kauçuk tabanlı kar botları zorlu arazilerde doğru seçim olacaktır. Snowcontact tabanlı botlar ise mükemmel yer tutuşu sağladığı için kar üzerinde daha rahat bir kullanıma imkan verecektir.

            Kış aylarında karın olmadığı arazilerde günübirlik gezi yapacaksanız ağır kar botu seçmeye gerek yok. Zorlu ve ıslak zeminler için tasarlanmış dişli trekking ayakkabısı modelleri arasından seçim yapabilir, ayrıca sentetik malzemelerden üretilen bot ve ayakkabılar daha hafif olduğu için seçiminizi sentetik malzemelerden üretilmiş ürünlerden yana kullanabilirsiniz.

            Yalnızca botlarda değil diğer trekking ekipmanları ve kıyafetleri için kış şartlarına uygun tüm ürünlere spor mağazalarında satılan malzemeler arasından göz atabilirsiniz.

Yiyecek ve İçecek   Seçimi

            Ekipman seçiminin yanında yiyecek ve içecek seçimi de çok önemlidir. Yanımıza çabuk enerji veren yiyecekler; ceviz içi, fındık, badem vb. ile kayısı kurusu, dut kurusu gibi hafif gıdalar ile mutlak surette su ve tuz tableti almalıyız. Tabii dışarıda buz gibi bir hava varken sular mutlaka termoslarda taşınmalı, ayrıca çay, bitki çayı, sıcak çikolata gibi sıvıları da yanımızdan eksik etmemeliyiz.

            Bir de sürekli kullandığımız ilaçlar ile yanımızda mutlaka bulunması gereken ilaçları (örneğin dilaltı hapı, kan durdurucu  gibi) çantamızdan eksik etmemeliyiz.

            Hepinize doğayla başbaşa, güzel günlerde mutlu yürüyüş dileklerimle…

Yüksel KILINÇARSLAN

zabitan.net@gmail.com

 

 

2004 kez okundu
15.02.2018

Yorumlar